BALI – PODRÓŻE DO SIEBIE

PODRÓŻE DO SIEBIE SAMEJ
Warszawa – Bali – Warszawa

Podróże są znaczące – czasem przemieszczamy się o setki kilometrów, czasem o tysiące. Są takie które mają nas ukoić i takie które mają przynieść inspirację. Coś zaczynają, coś kończą, czasem coś znaczą, czasem wydaje się, że są bez znaczenia a nie możemy o nich zapomnieć.
Dla mnie podróże mają znaczenie, wracam do nich myślami, pamiętam zapach, kolor, kształt. Odczucia mojego ciała. Wspominam te co były, planuję następne. Jestem w podróży.

Tym razem to podróż na Wyspę Bali – ta magiczna wyspa zaprasza mnie od kilku lat.

Może się do mnie przyłączysz? Serdecznie zapraszam!!!
Wyruszamy z Warszawy 28.09. i wracamy 13.10.

Gościć nas będzie w Ubud – stolicy wyspy – Ewa Szymczak – Alvea Issa Tifaret.

Oto co Ewa pisze o UBUD: To ośrodek artystyczny, położony w środkowej części Bali. Wypełniony sztuką, którą się widzi, słyszy i czuje w powietrzu. Ona i obrzędowość nadają temu miastu szczególną atmosferę. Główne ulice Ubud wypełnione są sklepami z obrazami, biżuterią, kamieniami, rzeźbami, tkaninami, elementami duchowymi i ezoterycznymi. Znajdziemy tu też muzea i galerie z dziełami sztuki balijskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, od obrazów, rysunków przez rzeźby po architekturę. Kończąc na prywatnych, małych pracowniach, wypełnionych dziełami balijskich artystów ukazującymi proste wiejskie życie i barwy przyrody: zieleń pól ryżowych, czerwień kwiatów, błękit nieba i złoto słońca. Ubud to tętniące życiem miasto pełne skuterów, ludzi między którymi przebiegają czasem koty lub psy.
My zamieszkamy w artystycznej zielonej dzielnicy, 10min od miasta, ale z dala od zgiełku w spokojnym miejscu wśród przyrody, którą poprzecinane jest Ubud. Na Bali możemy rozsmakować się w unikalnej kuchni „raw” oraz fenomenalnych vegańskich smakołykach i posiłkach, ciesząc oczy wielobarwnymi strojami balijskich kobiet, zasłuchamy się w dźwięki ksylofonu, gongu i bębna… Bali to wolność i wyspa, której energetyka otwiera serce. Każdy w swoim własnym rytmie może zanurzyć się w smakach, zapachach oraz barwach otoczenia. Wszystko tutaj działa na zasadzie procesu, stąd odchodzą od nas stare wzorce, otwiera się nowe, wspierane warsztatem.
To doskonałe miejsce na spotkanie z samą sobą.

Dom, w którym będziemy mieszkać należy do słynnego balijskiego artysty. Położony jest w pięknym ogrodzie.

Co przed nami: codzienne wspólne rozpoczynanie dnia – czas od śniadania do lunchu to czas kiedy zapraszam do spotkania – będziemy dawać uwagę naszym pragnieniom, tęsknotom, marzeniom. Będziemy mogły spotkać się z naszym cieniem, tym co trudne, posłuchamy swoich lęków i spotkamy z wrażliwością. Będziemy sprawdzać – kim jest ta kobieta, którą spotykam – kim ja jestem.
Będzie czas na ruch, taniec, na medytację, na rozmowę i milczenie.

A po zajęciach:

Ubud oferuje taką różnorodność spędzania wolnego czasu, że każdy z nas zgodnie z wewnętrznym harmonogramem może eksplorować okoliczne restauracyjki i warungi (lokalne bary). Można umówić się na masaż lub lokalne zabiegi upiększające, popływać w basenie lub wybrać się na przejażdżkę.

Czas popołudniowy poświęcony jest samodzielnej eksploracji Ubud, które daje ogrom możliwości do wyboru. Spacer po zielonych polach ryżowych, mijając okolicznych farmerów, lokalne domostwa i roześmiane dzieci przy dźwiękach piejących kogutów. Być może uda się zobaczyć błękitnego ptaka przelatującego gdzieś w wąwozie lub górujący nad Bali wciąż aktywny wulkan Gunung Batur.

Można skorzystać z masaży (tradycyjnych balijskich, akupresury, gorącymi kamieniami etc), wykonywane olejkiem z przepięknym zapachem kwiatu frangipani. Albo skorzystać z lokalnych zabiegów SPA: peelingu ciała, kąpieli w płatkach róż czy facial (oczyszczanie twarzy, peeling, masaż i maseczka).
Przewidujemy zajęcia z tańcem ekstatycznym oraz krąg mocy (kobiet i mężczyzn), które odbywają się w Ubud w społeczności.

Można zasiąść w jednej z setek restauracyjek nieopodal świątyń, do których wejścia strzegą kamienne bóstwa przepasane tkaniną, po czym obserwować czy nadchodzą kolorowo ubrane kobiety, z koronkowymi bluzkami przepasanymi szarfą i wielobarwnym sarongiem niosąc na głowach kosze z owocami lub darami na wieczorne modły. Można udać się na jeden z wielu pokazów tańca i poznać mitologię hinduistycznego Bali, które dba o to by była równowaga między dobrem a złem. Zobaczyć Baronga – dobrego ducha i Rangdę – złą wiedźmę i ich poczynania na scenie czy pokazy tańca transowego i młodych balijek w barwnych czerwieniach i różach o złoconych odcieniach przewracających szybko gałkami oczu na boki i wachlującymi palcami dłoni. Można pójść nawet do kina na anglojęzyczne filmy lub zapisać na spotkanie z uzdrowicielem, których tu wielu można znaleźć w okolicznych ośrodkach jogi.

Wielbiciele zdrowego odżywiania znajdą tu swój raj gdyż w wielu miejscach są knajpki z jedzeniem wegetariańskim lub Raw Food, w których zjemy i wypijemy przeróżnego przeznaczenia i koloru napoje: zielone, bordo, białe czy żółte na detox, wzmacniające czy odświeżające. Możemy znaleźć napój z Kombuchy (rodzaj zdrowego grzyba), czy kefir ze sfermentowanej wody z kokosa (naturalny probiotyk) albo Jamu – lokalny ziołowy żółty napój pity od wieków, dobry na wszystko przyrządzony na bazie kurkumy, imbiru, tamaryndu i słodzony cukrem palmowym.

Warto spacerować i przemieszczać się, a chodząc ulicami można trafić na niejedną ceremonię czy rytuał balijski i poobserwować u wejścia lub przyłączyć się – trzeba tylko zadbać o stosowne ubranie. Można udać się do świętego małpiego gaju oddalonego 10 min od naszego hotelu. To stary las pełen małpich rodzin i święte miejsce modlitw dla balijczyków. Można usiąść przy ogromnym drzewie w jego centralnym miejscu.
Można udać się do Muzeum renesansu maestro Don Antonio Blanco i podziwiać jego muzem i żywe egzotyczne ptaki w ogrodzie w tym wielobarwne papugi Ara i Tukana. Tworzył obrazy z kobietami leżącymi, tańczącymi i kuszącymi erotyką oprawione w niezwykłe ramy co dodatkowo wzmacnia magię przekazu. Podkreślał urodę pięknych ciał i falujących w balijskim tańcu biustów.

Będzie czas na zakupy i targowanie w Ubud Market. Można także uszyć u lokalnego krawca koronkową balijską bluzeczkę na miarę lub białą bawełnianą do pracy – jako przeciwwagę do sztywnego męskiego kołnierza w koszulach biznesowych kobiet.

Będziemy obserwować i współuczestniczyć w codziennych tańcach ducha z materią na ulicach Bali gdy sklepikarze i domownicy parę razy w ciągu dnia składają duchom ofiary: na ziemi (tym złośliwym by je udobruchać i by nie przeszkadzały) i na podwyższeniu (tym dobrym) zachowując między nimi równowagę. Tu całe życie kręci się wokół rytuałów, ceremonii wplecionych w materialną egzystencję przy aromacie kadzideł docierających do nosa z każdego rogu domu.

Wszystko to w towarzystwie aktywnego wulkanu Gunung Batur znajdującego się na północnym-wschodzie Bali. Jego krater ma 1 717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. Według legendy Sziwa podzielił kiedyś świętą hinduską górę Makameru na dwie części i umieścił je na Bali jako wulkany Agung i Batur, otaczane na wyspie największą czcią. Batur symbolizuje pierwiastek żeński, a Agung – męski.

Na wschód od wulkanu, widać także szczyt Gunung Abang, olbrzymiej góry liczącej 2 153 m wysokości. Bali jest miejscem gdzie spotykają się żywioły i wszystkie elementy natury i z ich mocy będziemy korzystać podczas warsztatów.

Jako, że Ewa jest nauczycielką Vedic Art, jest możliwość i baaaardzo ją polecam – wzięcia udziału w jej zajęciach. Vedic Art to jeden z najwspanialszych sposobów na spotkanie z samą sobą!

„Każdy wielki projekt ma swój początek w jednej dobrej,
ciepłej myśli, która rozgrzewa cię od środka”…

Vedic Art. na magicznej wyspie Bali w otoczeniu aromatu kadzideł kwiatowych i sandałowych w powietrzu, świątyniami i codziennymi ceremoniami przy dźwiękach gamelanów – tradycyjnej balijskiej orkiestry.  Na płótnach w krajobrazie pól ryżowych wypełnionych melodiami natury.
będziemy malować budząc ze snu swoje marzenia.

WYCIECZKI

W trakcie pobytu w UBUD odbędziemy też 2 całodniowe wycieczki po okolicy zagłębiając się mocniej w atmosferę i magię Bali. Zobaczymy tarasy ryżowe, lokalne targi, codzienne życie Balijczyków. Możliwy jest też częściowy pobyt nad morzem.
Warunki finansowe: Opłata 1450 Euro – płatna przelewem

Opłata obejmuje:

  • transfery (z/do lotniska), kierowca czeka na międzynarodowym lotnisku w Denpasar z imionami na kartce
  • zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w standardzie europejskim tj.: ciepła woda, pościel, ręczniki itd ( często zdarza się, ze dostępny jest 1 osobowy pokój, zależnie od grupy)
  • śniadania,
  • po przyjeździe masaż na miejscu lub wizyta w SPA, relaks
  • 2 wycieczki jednodniowe po Bali (wejścia do świątyń, parkingi) – jedna do świątyni wody – 21 fontann w których obmycie się przybliża Cię krok po kroku do spełnienia twoich marzeń
  • udział w przedpołudniowych zajęciach grupowych
  • warsztaty malarskie
  • obsługę organizacyjną.

Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z udziału w innych warsztatach jak taniec spontaniczny i kontaktowym (jeśli odbywają się takie zajęcia podczas danego terminu wyprawy), tradycyjny balijski teatr, wizyta w muzeum, wizyta w parku dendrologicznym z egzotycznymi ptakami, ogród z motylami, możliwość modelowania opcji w ramach oferty (np. 2 masaże w naturze zamiast wycieczki). Możliwości spędzenia czasu na Bali jest naprawdę wiele: wycieczki do świątyń czy ogrodów z kolorowymi ptakami lub motylami, udział w kręgu kobiet duchowych sióstr lub w kręgu mężczyzn duchowych braci, wizyty u uzdrowicieli, ekstatyczny taniec lub intuicyjna joga, budzenie wewnętrznego artysty-twórcy, testowanie egzotycznej kuchni i to wszystko przy akompaniamencie prostego balijskiego bycia… U nas wewnętrzny harmonogram. Nie jest to typowa struktura objazdowych wycieczek. Tutaj priorytetem jest spotkanie z samą sobą.

Dobór zajęć indywidualny i do uzgodnienia.

Wyrusz w PODRÓŻ DO SIEBE SAMEJ – ciekawe kogo odkryjesz? Z kim się spotkasz?
Zacznij podróż od maila potwierdzającego, że chcesz jechać:  kaja.kozlowska@centrumcoachingu.com